Janáčkovo kulturní centrum

Výstavbou Janáčkova kulturního centra se město Brno dostane do absolutní světové špičky úrovně koncertních sálů. Nová akustika bude totiž splňovat ty nejpřísnější parametry světových hudebních sálů. Vedení města chce stavbu zahájit co nejdříve, také proto bude rada města v nejbližších týdnech schvalovat aktualizaci investičního záměru budoucí výstavby JKC s odhadem celkové investice ve výši 1,3 miliardy korun.

Uvažovaná kapacita sálu bude 1250 míst. Patronkou projektu je brněnská rodačka a světoznámá sopranistka Magdalena Kožená. Aby veřejnost měla potřebné informace o přípravách výstavby JKC, spouští Filharmonie Brno nový informační portál www.salprobrno.cz.

„Jsem rád, že se po dlouhých letech přešlapování nebude o Janáčkově kulturním centrum jen mluvit. Filharmonie Brno, jako jedno z nejlepší hudebních těles v ČR i v Evropě, si zaslouží důstojný koncertní sál,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Brno čeká na nový koncertní sál od dob Leoše Janáčka. Že ho dosud nemáme, je ostuda.Tuto ostudu hodláme napravit. Kvalitní koncertní sál zvládla postavit mnohá evropská města. Bude to náročné, ale Brno to zvládne také. Už se nemůžu dočkat,“ uvedl náměstek primátora Matěj Hollan.

„Filharmonie Brno letos slaví svou 60. sezónu a po celou dobu své existence je nucena fungovat v provizorních podmínkách. Sídlíme a zkoušíme v krásném, ale malém sále Besedního domu, kdy se na každý symfonický koncert musíme stěhovat do Janáčkova divadla nebo jinam. Pro fungování tělesa a zvaní špičkových dirigentů a sólistů to znamená řadu limitů dalšího rozvoje. Nový sál současných světových parametrů nejen vyřeší tyto základní existenční problémy, ale především nabídne publiku zcela nový estetický zážitek. Naší vizí je vytvoření příjemného otevřeného hudebního komplexu ve spojení s Besedním domem a urbanistickým řešením prostoru v samém centru města,“ dodala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Snahou města bude výstavbu koncertního sálu zahájit na konci roku 2017. JKC se tak stane nejenom v rámci České republiky, ale i v rámci Evropy jednou z nejzajímavějších staveb v oblasti kultury za posledních několik desítek let. Územní rozhodnutí bylo získáno na základě vítězné studie Ateliéru M1 architekti s.r.o. Po schválení investičního záměru bude vypsáno výběrové řízení na zpracovatele dokumentace pro stavební povolení a projektovou dokumentaci. Investorem bude statutární město Brno.

První etapa se již realizuje

Územní řízení bylo zahájeno v roce 2013 s rozdělením na dvě etapy. První se týká výstavby podzemních garáží, která momentálně v území probíhá. Práce byly zahájeny v lednu 2015 s celkovou investicí 300 mil. Kč. Kapacita garáží bude cca 200 míst a první auta zde zaparkují na podzim roku 2017. Investorem jsou Brněnské komunikace, a.s.

O potřebě nového koncertního sálu se v Brně hovoří již několik desítek let, přičemž se zmiňovaly například lokality typu Žerotínovo náměstí (dnešní Bílý dům) či náměstí Joliota Curie (dnes poslední úsek Šumavské s komerčními věžáky). Na sklonku osmdesátých let se stále více mluvilo o prostranství mezi Besední a Veselou. V roce 1992 vznikl z popudu prof. Mgr. Aleny Veselé Spolek pro výstavbu koncertní síně v Brně, který nutnost výstavby průběžně připomíná.

Pro veřejnost jsou spuštěny nové informační stránky www.salprobrno.cz.

Zdroj:

Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff